Brüksel Lahanası

Kabak, brokoli ve lahana ile aynı aileden gelen Brüksel lahanası, içeriğindeki maddeler ile hücreleri kansere karşı korucuğu gibi hücrelere, kansere karşı savaşlarında da destek oluyor. Özellikle haşlaması sırasında duyduğumuz ve büyük kardeşi lahanayı andıran kokusu, bu kansere karşı savaşan enzimi oluşturan kimyasalları içeriyor.

Brüksel Lahanası

Bir kap Brüksel lahanası bir portakalın iki katı kadar C vitamini, bol miktarda A vitamini, folik asit (doğumlarda bebeğin beyin ve omurilik bozukluğunu önleyen bir kimyasal), potasyum, kalsiyum, 3-5 gram lif (bağırsak tembelliği olanlanlar! Lif sizin için önemli) içeriyor ve sadece 50 kalori. Yeşil bitkilerde bol miktarda bulunan antioksidan (diğer adıyla hücrelerin yaşlanmasını geciktirici) içeriğinden ise bahsetmeye bile gerek yok.

Özellikle soya sosu, nar ekşisi ya da limon ve zeytinyağı ile yemeğiniz yanına ekleyeceğiniz hoş bir salata.

Not: Geçtiğimiz sene Bill Cosby (Cosby Ailesinden Dr. Huxtable), CNN’deki Larry King Live’de sağlığına dikkat ettiğini ve bunun için hemen hergün Brüksel lahanası yediğini söylemişti ve belirli bir yaşın üzerindeki erkeklerin bol miktarda tüketmelerini önermişti.

Comments

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *