Baklava

Baklava

Amerika’da sadece Yunan ya da Lübnan mutfağında olduğu düşünülen baklavayı, özel toplantılarda, özellikle de yabancı arkadaşlarımın bulunduğu ortamlar için yapmayı seviyorum. Yufkasını açmak zorunda olmayınca da baklavanın pek bir zorluğu olmuyor.

Baklava

Türkiye’de ince hazır yufkayı büyük marketlerde bulabileceğinizi düşünüyorum.

Malzemeleri:

  • 1 paket ince yufka (Fillo Dough)-Ben Athens marka yufkadan epey memnunum (9″x14″ boyutunda, 3-7 numara arasında olacak. Hiç birşey yazmıyorsa da epey ince oluyor. Bir paketten yaklaşık 20 adet yufka çıkıyor)
  • 1 bardak ceviz (ince çekilmiş)
  • 3 kaşık (50g) tereyağı
  • 1/4 su bardağı sıvı yağ

Şerbeti

  • 1 bardak şeker
  • 1 bardak su
  • 1-2 damla limon suyu

Şerbeti için şeker ve suyu kaynatın. Kaynamaya başladığında limon suyunu ekleyin. 1-2 dakika daha kaynatıp ocağı kapatın ve soğumaya bırakın. Bu arada tereyağını eritip sıvı yağ ile karıştırın.

Tepsiye dizdiğiniz her iki sıra yufka arasına eritilmiş tereyağından gezdirin, yufkalar ince olduğu için her yufka arasına konulduğunda hamur eriyebiliyor. Altıncı ve on ikinci yufkanın üzerine cevizleri paylaştırılarak serpin. Yufkalar bittiğinde kare, diagonal ya da üçgen dilimleyin ve kalan yağı üzerine dökün, eğer yağ az gelirse 1-2 kaşık daha ilave edebilirsiniz. 400F-200C derece fırında baklavanın üstü altın sarısı rengini alıncaya kadar pişirin.

Fırından çıkardığınız baklavanın üzerine soğumuş şerbetini dökün ve soğumaya bırakın. Eğer baklavayı bir iki gün önceden hazırlamanız gerekiyorsa kuru bir yerde saklayıp yemenize yakın sıcak şerbet dökebilirsiniz. Mutfaktakilerden Nazan geçenlerde yeni bir yöntem denemişti ve soğuk baklavaya ılık şerbet dökmüştü. O da epey güzel bir fikir ve baklavası çok hoş olmuştu ama tutturamadım ve eski yöntemlerim sıcak şerbet-soğuk baklava ya da soğuk şerbet-sıcak baklavaya geri döndüm.

Bu arada ben Antep baklavasına yakın bir tat sevdiğim için sırf tereyağı kullanıyorum. Ev baklavaları gibi kıtır kıtır olması için tereyağını, 1 su bardağı çiçek yağı ile değiştirebilirsiniz, ya da ikisinin karışımını kullanarak arada bir tat elde edebilirsiniz. Çiçek yağı, tereyağına göre daha hafif oluyor tabii ki.

Comments

  1. ben sitenizi çok beğendim ve çok yardımcı oluyorsunuz, yemek tariflerine, tatlı tariflerine çok güzel yemek tarifleri var. almaya çalışıyorum. yardımcı olduğunuz için çok teşekkürler saygılarla… songül güngördü

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *