Mantarlı Bulgur Pilavı

Bulgur with Mushroom

Türkiye’de uzun yıllar daha çok kırsal kesimlerde tüketilen bulgurun bilinen en eski hazır yiyeceklerinden biri olduğunu biliyor muydunuz?

Mantarlı Bulgur Pilavı

Kısır, mercimek köftesi, çiğ köfte gibi yiyeceklerin vazgeçilmez hammaddesi olan bulgurun Babilliler, Hititler ve İbraniler tarafından millattan önce 4000 senesinden bu yana bilindiğini gösteren kanıtlar mevcut. Kayıtlardan, en az 3000 sene önce Romalıların, Arapların ve Mısırlıların bulguru kullandıklarını görebiliriz.

Çin’de millattan önce 2800 senesinde pirinç, arpa, darı ve soya fasulyesi ile beraber kutsal yiyeceklerden birisi olarak kayıtlara geçmiş olan bulgurun uzun süreli saklanabilmesi ve bozulma ve güvelenmeye karşı pek çok yiyeceğe göre daha dayanıklı olması sanırım ilk hazır yiyeceklerden biri olmasının nedenlerinden.

2004 senesinde Cooking Light adlı bir magazin esmer pirinç ve bulgurun besin değerlerini karşılaştırmış. Dergi daha çok sağlığına dikkat eden kişilerin tükettiği esmer pirince göre bulgurun daha az kalori ve yağ içeriğini söylüyor. Dergi ayrıca bulgurun B vitaminleri açısından da zengin bir gıda maddesi olduğunu belirtiyor.

100gr pişmemiş bulgur 360kcal enerji değerine, 8g life, 69g karbonhidrata (0.8g’ı şekerden), 1.75g yağa (sadece 0.2g’ı doymus) ve 12.5g proteine sahip.

Bulguru yurtdışında Ortadoğu, Hint ve Yunan marketlerinde bulabileceğiniz gibi, daha çok doğal gıdalar konusunda uzmanlaşmış marketlerde de bulabilirsiniz.

Mantarlı bulguru annem yoğunluğundan dolayı yemek hazırlamaya fırsat bulamadığı zamanlarda yapardı. Sağlıklı, hafif, besleyici ve kısa sürede hazırlanabilen bir yemek.

Malzemeler:

  • 1 orta boy soğan (kıyılmış)
  • 250g mantar
  • 1 yemek kaşığı domates salçası
  • 0.5 yemek kaşığı biber salçası (opsiyonel)
  • 1 yemek kaşığı sıvı yağ
  • 2 bardak pilavlık bulgur (2 ya da 3 numara)
  • 1.5 bardak sıcak su
  • tuz, baharat

Bulguru ılık su ile yıkayın ve suyunu süzün. Mantarları yıkayıp doğrayın.

Kıyılmış soğanları tavaya koyun. Tuz ve yağı da ilave ederek orta dereceli ocakta soğanlarınız pembeleşinceye kadar pişirin. Mantarları ve salçaları ekleyip ocağın altını kısın. 5 dakika kadar tavanın kapağını kaparatak mantarları pişirin. Sıcak suyu ilave edip karışımı kaynatın. Yıkanmış bulguru ilave edin ve suyu çekinceye kadar kısık ateşte pişirin.

Afiyet olsun.

Kaynaklar: sunnylandmills.com, wikipedia.org, cookinglight.com

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *