Fırında Kabak Tatlısı

Baked Squash

Geçen gün eve geldiğimde yaklaşık 9 aydır benimle birlikte olan bal kabağının bozulmaya başladığını farkettim. Şehir merkezinde kurulan son pazardan almıştım. Tatlı yapacaktım ama zaman içerisinde, sıkıldıkça üzerine çizdiğim resimlerle ve yazılarla mutfağın köşesinde duran bir süse dönüşmüştü. Ben de artık daha fazla ertelemeyeyim ve şu tatlıyı yapayım diyerek elime bıçağı aldım.

Fırında Kabak Tatlısı

Soymaya başladığımda 9 aydır sadece süs olarak kullandığımı hatırladım. Resimlerden dolayı kıyamadığım için değil, kabağı soymayı sevmediğim için benimle birlikte oradan oraya taşınıyormuş ve yenilmekten kurtuluyormuş.

Kabak soyma konusunda sorunlarım oldu şu ana kadar. Hem uzun sürüyor hem de parmaklarım kesik içinde kalıyor. O nedenle İstanbul pazarında satılanları çok seviyorum. Senin için soyuyorlar ve dilimliyorlar. Eve gelince de sana düşen tek iş yıkayıp tatlı ya da hamur işinde kullanmak oluyor. Amerikada da vardır bu işin bir kolayı, konservesi falan çıkmıştır ama henüz göremedim.

Kabak tatlısını eskiden ocakta yapardım. Fırında yaptıklarım sert gelirdi ama son yıllarda fırında yaptıklarımın tadı daha çok hoşuma gidiyor. Hiç denemediyseniz mutlaka tavsiye ederim.

Amerikada bizim kullanmaya alışık olduğumuz bal kabakları squash olarak geçiyor. Pumpkin diye satılan yuvarlak kabakları da kullanabilirsiniz ama olgunlaştığından emin olun. Pumpkin ile iki deneme yaptım ve aynı tadı alamadım. Marketlerde özellikle ekim kasım aylarında bol bulunuyor hem squash hem de pumpkin.

Malzemeler:

  • 1 kg bal kabağı (butternut squash)
  • 1-1.5 bardak şeker
  • Süsleme için ceviz içi

Kabakları istediğiniz büyüklükte dilimleyin ve fırın kabına koyun. Dilimlerin üzerini şekerle kaplayın.

Kabin üzerini örtüp oda sıcaklığında bekletin. Bu süre zarfında kabaklar sularını salacak ve şekeri eritecek.

Tüm şeker eridiğinde fırını önceden ısıttığınız 400F-200C fırında yarım saat ya da kabaklar yumuşayıncaya kadar pişirin.

Ilık olarak ya da buzdolabında soğuttuktan sonra ceviz içiyle servis edin.

Afiyet olsun.

Be Sociable, Share!

54 comments to Fırında Kabak Tatlısı

Leave a Reply

  

  

  

www.flickr.com
This is a Flickr badge showing items in a set called Food. Make your own badge here.

Arşiv