Höşmerim

English

Favorilerim arasında tulumba tatlısının hemen arkasında yer alan höşmerimi, Türkiye’de iken bile sadece uzun süre Balıkesir’e gittiğimde ya da Balıkesir’de yaşayan tanıdıklarım bize geldikleri sırada yiyebiliyordum. Büyük ihtimalle de bunun sonucu olarak benim için höşmerim, özel günlerle özdeşleşmiş, çok sık bulunmayan, bu nedenle de önemli bir tatlıydı.

Höşmerim

Marmara Bölgesine, özellikle Balıkesir’e has olan höşmerim, taze tuzsuz peynirle yapılır. Peynir üretimi ile doğrudan bağlantılı olan bu tatlıyı ilk yapanların Anadolu yörükleri olduğu düşünülmektedir.

“Höşmerim” adının, yerel efsaneye göre yeni bir gelinin askerden dönen eşine evde bulunan malzemelerden hazırladığı tatlı için “Hoş mu erim” diye sormasıyla konulduğu belirtilse de etimolojik yapısı bakımından Farsça “Aş-Maram” (tatlı kaymak) ikilisinden gelmiş olması ihtimali daha yüksek.

Tuzsuz taze peyniri özellikle yurt dışında iken bulmak imkansıza yakın olduğu için, tarifi uygulamaya peynirden başlamak yerine sütten başlayıp peyniri de evde yapmak gerekiyor.

Yapım süresi: Yaklaşık 5 saat. 6 kişilik

Malzemeler:

 • 1 litre tam yağlı süt
 • 0.5 çay kaşığı peynir mayası
 • 1/4 bardak süt tozu (opsiyonel)
 • 1 bardak irmik
 • 1 bardak şeker
 • 1 çay kaşığı vanilya (opsiyonel)
 • 1 yemek kaşığı tereyağı (opsiyonel)

Önceki tarifte aktarılan peynir yapımındaki mayalama işlemini, yani 4-8 saatlik dinlenme aşamasının sonuna kadar aynen uygulayın.

Eğer yeme aşamasında benim gibi peynir parçacıklarını hissetmek istiyorsanız, peyniri 5-10 dakika kadar kaynatıp katı parçacıkları ayrıştırın. Katı kısım ayrıldıktan sonra irmiği ve şekeri ilave edin. Eğer muhallebi kıvamında bir höşmerim elde etmek istiyorsanız irmik ve şekeri kaynatma işlemine başlamadan önce ilave edin.

Karışım koyu muhallebi kıvamına gelinceye kadar orta dereceli ocakta karıştırarak pişirin.

Karışım pişmeye başladıktan sonra arzuya bağlı olarak 1 çay kaşığı kadar vanilya ve 1 yemek kaşığı kadar tereyağı ilave edebilirsiniz.

Soğumaya bıraktığınızda ara ara karıştırarak kaymak oluşumunu engelleyin.

Höşmerimin klasik servis tarzı soğuk olsa da arzuya bağlı olarak sıcak da servis yapabilirsiniz.

Afiyet olsun.

Comments

 1. Merhaba,
  Çocukluğumdan kalma bir tattır benim için Höşmerim.Annem BAlıkesir lidir ve her köye gittiğimizde orda yerdik gelirken de alırdık hazırlarından.
  Denemeli mutlaka tarifi, ellerine sağlık.
  Figen Karavaş

 2. Bunu yapabilecek kadar mutfak kurdu değilim henüz… Ama öyle güzel anlatmışsınız ki bu yorumu yazdığım gibi Hoşmerim almaya çıkacağım… ( Bugünlerde Balıkesir’imde tatildeyim de… )

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir